TIPY A NÁVODY

Máte hydraulicky vyváženú vykurovaciu sústavu, nainštalované pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov a optimálny systém rozpočítavania nákladov na vykurovanie, ale stále cítite, že za teplo platíte priveľa?

Dôvodov môže byť viacero. Začneme teda tými najjednoduchšími. Súčasťou hydraulického vyregulovania štandardne býva osadenie termostatickej hlavice na termostatický ventil. Pomocou termostatickej hlavice máte možnosť regulovať teplotu v miestnosti na Vami požadovanú tepelnú pohodu, ktorá je subjektívna u každého človeka. Človek, ktorý ju má pri 25 °C tak logicky bude platiť viac peňazí za teplo, ako človek, ktorý vykuruje povedzme na 20 °C.

Ďalšia možnosť šetrenia nákladov za teplo sa naskytá, akonáhle opustíte svoj byt. Ak sa v ňom nezdržujete, nepotrebujete vykurovať na 21 °C (hygienické minimum je 16 °C). Rovnako ako v miestnostiach, v ktorých sa dlhšie nezdržujete. Znížte preto nastavenie na termostatických hlaviciach počas Vašej neprítomnosti v byte alebo v miestnostiach. Dnešná doba je hektická a asi nikomu sa nepodarí toto úsporné pravidlo zodpovedne a pravidelne dodržiavať. Dopomôcť Vám k tomu môžu elektronické termostatické hlavice, ktoré má aj naša firma v ponuke. Majú nielen vkusný a moderný dizajn, ale môžete si na ich displeji nastaviť časové pásma a hodnoty v stupňoch Celzia, na ktoré sa majú jednotlivé miestnosti vykurovať. Táto investícia sa Vám týmto spôsobom môže čoskoro navrátiť v podobe ušetrených nákladov za vykurovanie a odpadajú Vám aj starosti o manuálnu reguláciu termostatických hlavíc.

Vedeli ste, že termostatická hlavica šetrí aj samostatne za Vás? Ak teplota v miestnosti dosiahne prednastavenú hodnotu, automaticky uzavrie ventil a radiátor sa vypne. Teda ak v miestnosti kúrite inými zdrojmi tepla (sporák, chladnička, počítač,..) alebo ak Vám pomáhajú aj solárne zisky, termostatická hlavica to zaregistruje a púšťa do radiátora len toľko vykurovacieho média, koľko je potrebné na dosiahnutie nastavenej hodnoty.

Asi najväčším priamo ovplyvniteľným vplyvom na náklady za vykurovanie je problém vetrania vzduchu. Na výmenu vzduchu v miestnosti Vám stačí pootvoriť okno na približne 5 až 10 minút! Vetrať by sa malo podľa potreby, raz za 2 hodiny. Teda polhodinové a aj viachodinové otvorené okná v zime sú obrovským mrhaním tepla nie len pre Vás, ale v konečnom dôsledku aj pre Váš celý dom. Teda pokiaľ nechcete robiť potešenie dodávateľom tepla a ich peňaženkám.

Čo sa deje pri tejto neekonomickej, avšak potrebnej činnosti? Z fyzikálneho hľadiska dochádza ku výmene tepla, teda naakumulované teplo z miestnosti vychádza von a studený vzduch prichádza dnu. Ďalej sa deje to, že termostatická hlavica zaznamená zníženú teplotu v miestnosti a otvorí termostatický ventil na plný prietok a radiátor sa zohrieva na plno. To zaznamená Váš pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov a pribúdajú Vám indikované dieliky tepla, podľa počtu ktorých budete platiť aj Vaše faktúry. Ešte je treba dodať, že aj keď radiátor začne zohrievať naplno, jeho pomerná časť vyprodukovaného tepla ide zase do vonkajšieho priestoru, vzhľadom na jeho umiestnenie pod oknom.

Ďalšou možnosťou pre ušetrenie nákladov je zateplenie domu, výmena starých okien či odstránenie tepelných mostov. V poslednom rade je možné uvažovať aj o alternatívnom zdroji tepla. Naša firma má skúsenosti aj v tejto oblasti. Avšak v týchto prípadoch si tieto opatrenia vyžadujú vyššie investície, príp. súhlas vlastníkov. Pri zateplení budovy je investícia vysoká, avšak úspory na nákladoch za vykurovanie sa pohybujú okolo 50 až 60 % oproti východiskovému stavu pred hydraulickým vyvážením.

“Netesné okná sú cestou najväčších únikov tepla. Po zavedení rozpočítania nákladov za vykurovanie podľa spotreby sa stáva utesnenie alebo výmena okien individuálnym záujmom každého užívateľa bytu. Pri výmene okien sa oplatí pozerať do budúcnosti a použiť kvalitné tepelnoizolačné okná, ktorých vlastnosti budú porovnateľné s vlastnosťami stien domu po ich budúcom zateplení. Ak sa použijú nekvalitné okná, efekt budúceho zateplenia bude podstatne znížený – nekvalitným oknom unikne viac tepla, ako sa ušetrí zateplením stien. Rovnaký význam ako kvalita okna má aj spôsob jeho montáže a riešenie detailov. Neodborná montáž a vytvorenie tepelných mostov po jeho obvode môže aj z kvalitného, drahého okna vytvoriť nepodarok s horšími vlastnosťami, ako staré, vymieňané okno!”*

Rady na záver:

– Pri inštalácii systému hydraulického vyváženia vykurovacej sústavy si dávajte veľký pozor na rôzne “poloodborné” firmy, ktoré Vám urobia hydraulické vyregulovanie avšak s veľmi otáznym výsledkom a efektom. Pri výbere dodávateľskej firmy si radšej dajte za námahu zistiť jej referencie a spokojnosť jej zákazníkov. Môžete si tým ušetriť veľa problémov a stresu a ani Vám to nezaberie veľa námahy.

– Neriaďte sa striktne ponúkanou cenou za vyhotovenie diela. Nenechajte sa nalákať na príliš nízku tzv. “výhodnú” cenu, alebo na najdrahšiu ponuku, pri ktorej to zvádza pomyslieť si, že vysoká cena sa bude rovnať vysokej kvalite a odbornosti vyhotovenia. Ak si zvolíte firmu, ktorá Vám ponúkne za vyhotovenie diela podozrivo nízku sumu, môžete riskovať viacero vecí, a to napr. neodbornosť, výsledný otázny efekt diela, časté reklamácie a nespokojnosť užívateľov, nízka kvalita použitých materiálov, dodatočné náklady na servis a podobne. Vysoká cena tiež nezaručuje vysokú kvalitu prevedenia. Máme skúsenosti, že niektoré firmy si za vyhotovenie diela fakturujú veľké peniaze, avšak pre funkčnosť diela si účtujú úplne nepotrebné materiály a služby.